Bu sayfayı yazdır

Kim şabandan bir gün oruç tutarsa

Hopalı Osman Efendi (Osman Hopavî), Osmanlı âlimlerindendir. Artvin-Hopa’da doğdu. Of Medresesi'nde tahsil gördükten sonra Karadeniz’in çeşitli kasabalarında vaizlik yaptı. 1241 [m. 1825]de vefât etti. (Dürretün-nâsıhîn) kitabı meşhurdur. Bu kitabında buyuruyor ki:

Şabân-ı şerif ayı çok faziletlidir. Şabân ayı ile ilgili hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Şâban benim ayımdır. Kim Şâban ayına değer verirse muhakkak ki benim emrime önem vermiş olur. Benim emrimi büyük tutana ise ben kıyamet günü öncü bir kurtarıcı ve iyi bir hazırlık olurum."
Şâban'a bu ismin verilmesi kendisinde ramazana ait birçok hayır bulunup yayıldığındandır. Ramazan ise günahları yaktığından bu ismi almıştır. Bu ayda bu hediyeler Allahü tealadan kullarına bahşedilir. Dolayısıyla bu ay, hayır kapılarının açıldığı bereketlerin saçıldığı, hataların bırakıldığı günahların örtüldüğü ve mahlukatın en hayırlısı Muhammed aleyhisselama salevatın çokça yapıldığı bir aydır. Artık her akıllı mümine gereken bu ayı gafletle geçirmeyip geçmiş günahlarına tevbe ile temizlenerek ramazanı karşılamaya hazırlanmaktır. Üsame ibni Zeyd (radıyallahü anhüma) şöyle anlatmıştır:
Bir kere ben;  "Ya Resulallah şâbanda oruç tuttuğunuz kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu görmedim" dediğimde O; "Recep ve ramazan arasında kalmış büyük bir aydır ki insanlar onun ululuğundan gafildir. O, kendisinde amellerin, âlemlerin Rabbine (huzuru maneviyesine) yükseltildiği bir aydır. Ben de amelimin oruçluyken yükseltilmesini seviyorum (onun için bu ayda çok oruç tutuyorum" buyurmuştur.
Resulullah (sallâllahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Kim şabandan bir gün oruç tutarsa Allahü teala onun cesedini cehenneme haram kılar." 
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: 
"Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç gün de olsa onda oruç tutsun."
"Herhangi bir kul şâban ayında üç gün oruç tutsa iftarından önce de bana defalarca salatü selam okusa mutlaka Allahü teala onun geçmiş günahlarını bağışlar."
Yine Resulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Her kim şâbanın başında ortasında ve sonunda üç gün oruç tutarsa Allahü teala ona yetmiş peygamber sevabı yazar. Yetmiş sene ibadet etmiş gibi olur, o sene ölürse şehid olarak ölür."
Hazreti Ali (radıyallahu anh) şöyle buyurmuştur: "Onüçüncü günün orucu üç bin sene orucu gibidir, ondördüncü günün orucu onbin sene gibidir, onbeşinci günün orucu ise onüçbin seneye denktir."

Toplam Görüntülenme: 118

Yayın tarihi: Pazar, 07 Nisan 2019